// //
Eesti Teadusinfosüsteem

Vanemad uudised  


Suur-laukhane ja rabahane pesitseb Eestis üha rohkem


26.04.2018       Risto Mets

  • haned.jpg
Ornitoloogide seireandmed näitavad, et hallhane kohtab Eestis järjest vähem. Rabahane ja suur-laukhane kohtab siin aga järjest sagedamini ning üha rohkem jääb neid siia ka pesitsema.

Loe lähemalt....

Noorteadlase uurimistöö aitab mustikakasvatajail saaki sorteerida


26.04.2018       Risto Mets

Mustikas on inimorganismile väärtuslik mari, kuid selle korjamine ja sorteerimine vaevarikas. Kuidas marju paremini sorteerida, uuris teadlane Kaarel Soots.

Loe lähemalt....

Marie Skłodowska-Curie individuaalgrantide infopäevad Tartus ja Tallinnas


24.04.2018       Marika Meltsas

Täna, homme ja 4. mail toimuvad Marie Skłodowska-Curie individuaalgrantide infopäevad Tartus ja Tallinnas:
24. aprillil kell 13-15 ingliskeelne infopäev Tartus, Ülikooli 20-320
24. aprillil kell 15-17 eestikeelne infopäev Tartus, Ülikooli 20-320
25. aprillil kell 13-15 eestikeelne infopäev Tallinnas, SOC-312, Akadeemia tee 3
4. mail kell 13-15 ingliskeelne infopäev Tallinnas, SOC-2014, Akadeemia tee 3
Registreerumine: http://www.etag.ee/2018-a-marie-sklodowska-curie-individuaalgrantide-infopaevad-tartus-ja-tallinnas/

Loe lähemalt....

Eesti-uuringute Tippkeskuse kevadkonverentsil on luubi all dialoogid Eestiga


23.04.2018       Anne Ostrak

27.–28. aprillini toimub Rakveres Eesti-uuringute Tippkeskuse kevadkonverents “Olgem eurooplased, aga saagem ka eestlasteks! Dialoogid Eestiga".”.

Gustav Suitsu sõnastatud Noor-Eesti kreedo „Olgem eestlased, aga saagem ka eurooplasteks!“ on ilmumisajast 1905. aastal olnud enim tsiteeritud ja tõlgendatud üleskutse, aktuaalne ja kõnetav rohkem kui saja aasta jooksul. Sellel sõnumil on olnud tähendus rahvuslastele ja poliitikutele ning see on vahendanud teed haritusele ja paljudele üllastele sihtidele. Missuguseid eestlaseks olemise tõlgendusi võimaldab kreedo tänasel päeval? Mida me teame eestlaseks olemisest tänaste uuringute põhjal? Kas see on üksnes jäägitu edulugu ja millele see tugineb? Võib-olla peaksime selle sõnastama tänaste uurim...

Loe lähemalt....

Tallinna Ülikoolis kaitstud doktoritöö aitab prognoosida kliima soojenemise mõju rannikutele


23.04.2018       Kerli Onno

17. aprillil kell 12 kaitses Tallinna Ülikoolis doktoritööd loodus- ja terviseteaduste instituudi doktorant Kadri Vilumaa, kes uuris vallistikega rannikumaastike kujunemist ja arengut. Autor leidis, et tormi-ajuveest mõjutatud rannikud on ideaalsed alad mineviku sündmuste, sealhulgas tormisuse, detailseks uurimiseks. Olulisemate sündmuste jäljed on vanades vallides hästi säilinud tänu pidevale maakerkele ja tõusu-mõõna puudumisele.

Loe lähemalt....

Teaduse suurtegija: Tallinnas annab loenguid Kyoto teaduspreemia laureaat prof Richard Taruskin


19.04.2018       Aleksandra Dolgopolova

Tallinnas annab loenguid Kyoto teaduspreemia laureaat prof Richard Taruskin

23.–26. aprillini 2018 külastab Eestit tänapäeva üks väljapaistvaim muusikaloolane, professor Richard Taruskin (US), kes annab oma külaskäigu jooksul neli avalikku loengut. Loengud toimuvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. 

Loe lähemalt....

Tallinna Ülikoolis kaitstud doktoritöö uuris Eesti mereväe rolli Vabadussõjas


17.04.2018       Kerli Onno

13. aprillil kaitses doktoritööd Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Arto Oll, kelle töö on esimene akadeemiline uurimus Vabadussõja-aegsest Eesti mereväest. Töö tulemusena võib väita, et Vabadussõja-aegsed sündmused merel ühes riikliku merenduse organiseerimisega mängisid väga tähtsat rolli Eesti Vabariigi püsimajäämisel sõjategevuses Nõukogude Venemaa vastu. Mereväe roll ei piirdunud siinjuures mitte üksnes lahingutegevusega, sest väeliik täitis ja reguleeris Vabadussõjas tervet Eesti riiklikku merendust.

Loe lähemalt....

TTÜ aasta parim teadusartikkel otsib lahendusi närvihaigustega võitlemiseks


17.04.2018       Kersti Vähi

TTÜ 2017. aasta parima teadusartikli tiitliga loodus-, täppis- ja terviseteaduste valdkonnas tunnustati keemia ja biotehnoloogia instituudi teadlaste Mari Sepa ja Tõnis Timmuski eestvõttel publitseeritud teadusartikkel, mille keskseks tulemuseks on avastus, et TCF4 transkriptsiooniteguri toimimist närvirakkudes mõjutab aju aktiivsus. See on suur samm edasi selgitamaks TCF4 rolli vaimse arenguga seotud haiguste kujunemises.

Loe lähemalt....

Õpilaste teadusfestival toob kokku teadushuvilised ja parimad uurimistööde tegijad


12.04.2018       Marika Meltsas

Eesti Teadusagentuur korraldab 12.-13. aprillil Tartus, Eesti Rahva Muuseumis, õpilaste teadusfestivali, kus tunnustatakse õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimaid ja mida raamib põnev teaduse ja tehnoloogiaga seotud festivaliprogramm.
Festivalil näitavad oma tööd 100 parima uurimistöö autorid ja ligi 50 algklasside õpilast.
Pääs teadusfestivalile on prii ja oodatud on kõik huvilised. Õpilaste teadusfestivalile on juba registreerunud enam kui 90 klassi (üle 2600 õpilase) koolidest üle Eesti. Külastajatel aitab Tartus liigelda festivali eribuss ning tasuta transporti ühistranspordis pakub festivali külastajatele Tartu Linnavalitsus.

Loe lähemalt....

Tehnikaülikoolis on USA teadusfondi töötuba teadlaste ja ettevõtjate koostöö kultuurilistest ning majanduslikest eripäradest


11.04.2018       Krõõt Nõges

  • ameerika.jpg
12. aprillil on tehnikaülikoolis USA riikliku teadusfondi töötuba, kus tippteadlased ja diplomaadid räägivad, kuidas edendada teadlaste ja ettevõtjate koostööd ning saavutada maksimaalne sünergia.

Samuti vahetatakse kogemusi kultuurilistest eripäradest eri riikide teadlaste ja ettevõtjate koostöös, lisaks tutvustavad ameeriklased oma koostöömudelit, et panna ühiselt tegutsema ülikoolid ning ettevõtted, eriti tööstusettevõtted.

Loe lähemalt....

Barokimeister Christian Ackermanni uuriv Kunstiakadeemia, Kunstimuuseumi ja Evangeelse Luterliku Kiriku ühisprojekt esitleb interaktiivset teadusveebi platvormi


11.04.2018       Kristina Jõekalda

  • unnamed.gif
Suuremahulise üle-Eestilise Ackermanni uurimisprojekti interaktiivne teadusveeb ootab avastamist. Eesti barokiajastu skandaalseima ja andekaima puunikerdaja Christian Ackermanni pärandile ja loomingule pühendatud tehnilise kunstiajaloo projektiga kaasneva teadusveebi ackermann.ee avalik esitlus toimub R 13. aprillil kl 14 Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus.

Loe lähemalt....

President Kaljulaid: teadusel ei ole rahvust, aga seda olulisem on teha teadust eesti keeles


10.04.2018       Marika Meltsas

President Kersti Kaljulaid ütles 6. aprillil Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu preemiaid kätte andes, et ehkki tänapäeval võimaldab tehnoloogia teha eesti teadust ka välismaal, siis on seda olulisem, et teaduse kõrvalt oleks noortel ja võimekatel teadlastel jaksu ka õppetööle pühenduda ja arendada eestikeelset teadusterminoloogiat.

Noore teadlase preemia pälvis andmeteadlane Leopold Parts ja noore IT-teadlase preemia Tartu Ülikooli keeletehnoloogia õppetooli juhataja Mark Fišel. „Mul on hea meel, kui teadust tehakse. Ja eriti, kui taotlusi on oluliselt rohkem kui kahe preemia jagu. See näitab, et eesti teadus elab hästi," ütles president Kaljulaid

Loe lähemalt....

ETISe uudisedTeiste portaalide uudised
03.04.2018      
TTÜ aasta parim noorteadlane uurib helikobakteri tekitatud kahjustusi inimese maksas   TTÜ aasta noorteadlase tiitli saanud keemia ja biotehnoloogia instituudi geenitehnoloogia osakonna vanemteaduri, rahvusvahelise taustaga rakubioloogi Pirjo Spuuli teadustegevus on keskendunud helikobakteri (Helicobacter pylori) mõju uurimisele inimese maksas.
Loe lähemalt....
17.04.2018       http://www.etag.ee/?p=37685
Teaduse populariseerimise projektikonkurss toob õpilasteni nii tähed kui programmeerimise  

Tänavusel teaduse populariseerimise projektikonkursil sai toetust 30 projekti kogusummas 150 000 eurot. Konkursile laekus 121 taotlust kogusummas 906 517 eurot....

The post Teaduse populariseerimise projek ...
Loe lähemalt....


02.04.2018      
Tallinna Ülikoolis kaitstud doktoritöö tõstab inimese-arvuti interaktsiooni disainiprotsessi keskmesse   28. märtsil kaitses oma doktoritööd Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi doktorant Abiodun Afolayan Ogunyemi. Tema uurimistöö keskendus inimese-arvuti interaktsiooni (IAI) kasutamisele tarkvaraarendusettevõtetes ning uuris võimalusi IAI põhimõtete kasutusele võtmiseks.
Loe lähemalt....
19.04.2018       http://www.etag.ee/?p=37764
Info days for 2018 Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowships in Tartu and Tallinn  

The Estonian Research Council wll organise two English-language info days on the 2018 Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowships in Tartu and...

The post Info days for 2018 Marie Skłodowska-Curie Individual ...
Loe lähemalt....


29.03.2018      
Tallinna Ülikooli värske doktor Ilja Šmorgun: IT lahenduse väljatöötamine ei pea olema jalgratta leiutamine   Äsja Tallinna Ülikoolis doktoritöö kaitsnud digitehnoloogiate instituudi värske doktor Ilja Šmorgun töötas uurimistöö käigus välja disainimustrite kogumi, mis dokumenteerib rakenduste disainimise valdkonnas esinenud oskusteabe. See hõlbustab olulisel määral seadmeüleste rakenduste disainimist pakkudes võimalust uusi rakendusi välja töötada juba olemas olevale teadmisele toetudes. 
Loe lähemalt....
20.04.2018       http://www.etag.ee/?p=37799
Otsime Eesti teadus- ja arendustegevuse Brüsseli kontaktbüroo juhatajat, tähtaeg 11. mai  

Töö eesmärgiks on Eesti nähtavuse ja mõju suurendamine Euroopa poliitika kujundamisel kõrghariduse, teadus- ja arendustegevuse valdkonnas; Eesti organisatsioonide aktiivse osaluse kasvatamine Euroopa...

The post ...
Loe lähemalt....


28.03.2018      
Kas mitmefunktsionaalsetel materjalidel on Eestis tulevikku?   Traditsiooniliselt pärjab Tallinna tehnikaülikool igal aastal ühte oma teadlast tiitliga „TTÜ aasta teadlane“. Seal aastal valiti TTÜ parimaks materjaliteadlane - mehaanika ja tööstustehnika instituudi professor Irina Hussainova.
Loe lähemalt....
26.04.2018       http://www.etag.ee/?p=37925
Seminar „Tööstusomandi kaitse ja kasutamine Eestis“  

30. mail Tartus (täpsem asukoht selgub pärast registreerumise lõpptähtaega) Eesti Teadusagentuur korraldab seminari, et tutvustada RITA tegevus 4 raames käimasolevat uuringut „Tööstusomandi...

The post Seminar „Tööstusomandi kaitse j ...
Loe lähemalt....