// //
Znaczenie imion - imiennik, znaczenie imienia, księga imion Znaczenie imion - imiennik, znaczenie imienia, księga imion

Znaczenie imion

IMIONA

Każdy człowiek ma jakieś imię. Samo słowo„imię” pochodzi od łacińskiego nomen. To nieodłączna część naszego wizerunku. Rodzice nadają je dziecku zwykle wedle swojego upodobania lub chwilowej mody, a nie znaczenia, które dziś jest już znane. Imię bez wątpienia wpływa na charakter człowieka, gdyż każde jest wyposażone w cechy oddziałujące na jednostkę. Dawniej imion nie nadawano raz na zawsze, lecz zmieniano je kiedy człowiek przechodził pewne etapy w swoim życiu m.in. po postrzyżynach czy inicjacji. Imiona nadawane były również jako błogosławieństwo na przyszłość. Patroni mieli chronić dzieci przed siłami zła i grzechem. Początkowo imiona wywodziły się od przezwisk, które pasowały do danej osoby, jej cech zewnętrznych lub zawodu jaki wykonywała. Służyły one do komunikacji, a także dawały możliwość określenia danej osoby, co pozwoliło na bezpośrednie zwrócenie się do kogoś.

Imiona męskie i żeńskie

Na stronie znaczenie-imion.net znajdziecie znaczenie imion zarówno żeńskich, jak i męskich. Tych bardziej i mniej popularnych, tych częściej i tych rzadziej występujących. Mamy nadzieję, że serwis pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące samego ich znaczenia, a być może ułatwi także rodzicom wybór imienia dla swojego nowo narodzonego dziecka.

Ważnym momentem dla Polski był Chrzest, który spowodował napływ imion chrześcijańskich wywodzących się z Biblii. Wówczas imiona zaczynały pełnić rolę nie tylko identyfikacyjną, ale i magiczną – nadającą określone cechy oraz odpędzającą zło. Pozycję imion chrześcijańskich utrwalił Sobór Trydencki, który zakazywał nadawania innych.

W średniowieczu, człowieka określano jednym słowem pochodzącym raczej od przydomka. Nie istniało wówczas jeszcze nazwisko. Współczesne znaczenia słów imię i nazwisko utrwaliło się dopiero w XIX wieku. Również w XIX wieku poczyniono pierwszy spis imion, po którym okazało się, że imiona pochodzenia pogańskiego jednak przeważają nad tymi, które uznawało się za chrześcijańskie.

Dawniej sposób nadawania imienia, był uwarunkowany głównie kręgiem kulturowym, tradycją oraz wierzeniami ludowymi. Funkcją języka jest komunikacja, stąd wpływy z innych krajów. W zależności od kontaktów z danym językiem, kształtowało się nazewnictwo. Do cech wyróżniających imiona słowiańskie na tle innych jest to, że nie odwołują się do imion bogów.

Dziś w naszym kraju istnieje ponad tysiąc razy mniej imion niż nazwisk. Jakie czynniki o tym zadecydowały? Szczególnie chodzi tutaj o łatwość zapamiętania ograniczonej liczby imion bez potrzeby zmiany nazwisk.

Dodaj komentarz

8 komentarzy do "Znaczenie imion"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adriana
Gość

Strona fajna dużo można się dowiedzieć o imionach innych. Szkoda że nie ma mojego. AdriaNa przez jedno N. Co zmienia numerologię itd

Znaczenie imion
Editor

Dziękujemy za uznanie 🙂 Miło nam to czytać. Jeśli chodzi o Pani imię to jesteśmy w trakcie rozwoju i na pewno to imię się pojawi na naszych stronach. Jednak nie obiecujemy, że będzie to jutro 🙂

Kasja
Gość

Nie ma tutaj mojego imienia, ale jest meski odpowiedznik, dodajdcie imie KASJA

Znaczenie imion
Editor

Rzeczywiście jeszcze na stronie nie posiadamy wszystkich imion, ale zapewniamy, że na bieżąco uzupełniamy listę 🙂
Wedle życzenia dodaliśmy imię KASJA. Oczywiście znajduje się pod literką K lub pod linkiem:
http://www.znaczenie-imion.net/k/kasja.html

Alex
Gość

Proszę dodać Alex!

Znaczenie imion
Editor

Chwilkę to trwało, ale udało się i dodaliśmy imię ALEX 🙂
http://www.znaczenie-imion.net/a/alex.html

Simona
Gość

Strona jest ciekawa. Jednak nie ma mojego imienia Simona.

Znaczenie imion
Editor

Już się pojawiła na naszej stronie i Simona 🙂
http://www.znaczenie-imion.net/s/simona.html